Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spolek Spravedlnost pro bytová družstva

Příspěvky

Převod za 1,- Kč v Liberci

30. 4. 2021

Vážení družstevníci,

dovolím si Vás informovat o obrovském úspěchu Spolku Spravedlnost pro bytová družstva (SpBD), díky jehož snaze a úsilí se podařilo v Liberci po dlouhé době zvrátit přístup zastupitelů statutárního města Liberce a na včerejším jednání Zastupitelstva byl odsouhlasen prodej spoluvlastnických podílů města v hodnotě 850 mil. korun deseti libereckým družstvům (tisíc sto padesát bytů) za 1,- Kč!!!

Politici Liberce dlouho blokovali oprávněný zájem občanů města a odmítali takový převod schválit. Je nutno říci, že BD v Liberci měla od počátku ve smlouvách o sdružení ustanovení o prodeji za 1,- Kč. Politici ale v čele se Starosty namítali, že je takový prodej nezákonný, že smlouvy nejsou platné (město původně nevyvěsilo na vývěsní tabuli) a utráceli milióny korun z rozpočtu města za právníky, aby se smluvním ujednáním vyhnuli.

Díky práci členů SpBD a tomu, že se jim podařilo s ministerstvy (MMR, MV a MF) vyjednat Společné stanovisko (o kterém jsem Vás informoval minule) těchto ministerstev a také díky tomu, že tito družstevníci táhli za jeden provaz a chodili na jednání Zastupitelstva, jednali s politickými stranami a hájili své zájmy informacemi poskytovanými veřejným médiím, došlo k obratu a spravedlnost tentokrát zvítězila!

Podstatnou měrou k rozhodnutí Zastupitelstva také přispěly rozhodnutí soudů v obdobných případech jiných BD, která byla ve prospěch těch družstev proti městům a obcím, jež se převodu za 1,- Kč bránila.

Pro nás je to příkladem a hlavně, přestože je výchozí právní stav BD v Liberci jistější, tři bytová družstva, konkrétně  BD Zelené údolí, BD Spectrum a BD Vlnařská také ve svých smlouvách podmínku o prodeji za 1,- Kč neměla, stejně jako my (v původních smlouvách ano), tak se prodej za 1,- Kč týká i těchto družstev!

Zde můžete shlédnout zprávy ČT, která o převodu informovala.

https://photos.google.com/photo/AF1QipNAr3ouqRCjpXU_W8d9zpIHLiIjP6W6AVriJlOd

K našemu vytouženému cíli vede pouze jedna cesta. Tou je jednotný postup a tvrdé vymáhání dodržení všech slibů města, za kterých jsme do družstva vstupovali.

V příštím roce jsou komunální volby a je to jedinečná příležitost, abychom dosáhli spravedlivého řešení i pro nás, družstevníky ze Zlína.

Přeji pevné zdraví.

Pavel Sekula

Ve Zlíně dne 29. 4. 2021

 

Společné stanovisko MMR, MV a MF

14. 4. 2021

 

 

Statistiky

Online: 2
Celkem: 717832
Měsíc: 8758
Den: 198