Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na dlužníky často doplácejí i jejich sousedé

3. 9. 2012

Na dlužníky často doplácejí i jejich sousedé

Stále více lidí, a jsou jich už desítky tisíc, neplatí ani základní závazky spojené s užíváním své střechy nad hlavou. Dlužníci tak s sebou stahují i své sousedy, kteří se za ně musejí podílet na hrazení poplatků spojené s užíváním družstevního či soukromého bytu, jako jsou třeba příspěvky do fondu oprav, poplatky za úklid či energie ve společných prostorech domu.

Problémy mohou ve družstvu nebo společném vlastnictví způsobit neplatiči, sousedi pak poplatky hradí místo nich.

FOTO: Václav Jirsa, Právo

Dnes 5:40

Bytová družstva nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ) sice dávají tyto dlužné „nájmy“ k vymáhání inkasním agenturám či pak k soudu a exekuci, jenže to trvá léta.

A dům musí mít tyto položky včas uhrazené, jinak mu dodavatelé služby odstřihnou, a sami začnou po domě jako celku, tyto dlužné peníze vymáhat. „Množství případů dlužných plateb za služby v souvislosti s užíváním některého z bytů v bytových družstvech a SVJ se zvyšuje,“ potvrdil Právu prezident Asociace inkasních agentur Vladimír Gazárek. Tyto dluhy jsou podle něho hůře vymahatelné.

„Lidé v domě často váhají s vymáháním. Jenže dluh narůstá a dochází ke kumulaci neuhrazených měsíčních plateb. Vymahatelnost těchto pohledávek je velmi obtížná,“ potvrdil Jan Lesný z inkasní společnosti Alektum.

Vystěhování po letech

„Obrací se na nás SVJ i se sedm let starými pohledávkami. Bohužel nemají žádné legální prostředky k vystěhování dlužníka – k tomu dochází často až po několika letech, když je byt zpeněžen v exekuci, obvykle prodejem v dražbě,“ potvrdil advokát Jiří Vlasák.

V tom jsou domy s byty v soukromém vlastnictví do jisté míry více zranitelné než bytová družstva. U nich, když tři měsíce neplatíte, tak ve stanovách družstva bývá uvedeno, že vám může družstvo váš členský podíl v bytovém družstvu, vyjádřený daným bytem, sebrat.

To řešilo i bytové družstvo na Praze 4-Kamýku. Stará paní dlouho neplatila a o podíl přišla. Družstvo ji v bytě ovšem ponechává dožít. Mezitím se družstvo transformovalo na SVJ. Byt seniorky z hlediska vlastnictví patří všem, bytovému družstvu v likvidaci i SVJ. Až žena zemře, byt se prodá a peníze se rozdělí mezi sousedy. Ti za ni zaplatili společné poplatky.

Co se dražby v exekuci zabaveného soukromého bytu týče, tak ani ta už dnes nemusí být definitivním řešením, neboť ani prodej bytu často nepokryje všechny závazky dlužníka. Ceny bytů klesají a na jednoho dlužníka často míří i více než desítka věřitelů.

Když se v dražbě prodá byt dlužníka, přednostní právo na uspokojení mají alimenty, sociálka, zdravotní pojišťovna. Vedení družstev a SVJ by proto s vymáháním neměly dlouho otálet.

„SVJ se zpravidla ocitají ve dlouhé řadě věřitelů často na posledních místech. Neměla by dlouho čekat se soudním a exekučním vymáháním,“ doporučuje advokát Vlasák.

K účinnosti zákonného vymáhání, jehož součástí jsou i exekutoři, začínají ale mnozí věřitelé být skeptičtí. Tvrdí, že stejně ani exekutoři nic nevymůžou, i když mají velké pravomoci.

„Jsem správce bytů. Neplatí ani klasičtí nájemci, kteří migrují od vlastníka k vlastníkovi. Řešíte-li dluh legislativní cestou, pouze vám rostou náklady – dluh se navýší, ale vymahatelnost exekutorem je minimální,“ napsal Právu Tomáš Kubica v reakci na článek Práva o tom, že mnozí věřitelé volají po tom, aby stát založil vězení pro dlužníky.

 

 

http://www.novinky.cz/finance/277659-na-dluzniky-casto-doplaceji-i-jejich-sousede.html

 

 
 

 

Kontakt

Bytové družstvo Podlesí

603 899 170

bdpodlesi@seznam.cz

Mail listArchiv

Kalendář
<< červen / 2024 >>

Statistiky

Online: 3
Celkem: 711099
Měsíc: 8613
Den: 112